סינגלים חדשים סינגלים ישנים אלבומים
הצטרף אלינו הצטרף אלינו

מיליוני צפיות ביוטיוב, עשרות אלפי לייקים – האמת הדבר?

מאת: מערכת האתר

אין אחד מאתנו שלא מכיר את התופעה, ובטח שלא בתקופה האחרונה – בה היא טפחה בממדים אסטרונומים. אנו נכנסים לאתר הסרטונים הפופולארי בעולם 'יוטיוב', ומדלגים בין הסרטונים המובילים במוסיקה הים תיכונית – ונדהמים לראות איך כל פעם מחדש, הזמרים המוכרים, גם אלא שפחות וגם אלא שאין לנו מושג בכלל מאיפה צצו – חוצים תוך ימים בודדים את רף מיליון הצפיות, עם כמות לייקים שמגיעה לפעמים גם לעשרות אלפים. אז טוב, בואו לא נהיה סקפטים יש בהחלט באזז סביב המוסיקה שלנו, שהיא לעניות כולם השולטת בישראל – אבל האם יש אמת מאחורי הנתונים אותם 'יוטיוב' מציג? שאלה טובה.

אז למי שיודע וגם למי שעדיין לא, קיימים מספר נותני שירות בארץ ובחו"ל שהמטרה שלהם היא לקדם באופן פיקטיבי את הנתונים של הסרטונים ביוטיוב, וכשיש אתרים שכאלה, שמאחוריהם עומדים מיטב המוחות שיוכלו להתמודד עם המערכת הדי מתוחכמת של יוטיוב – אפשר להשיג בקלות ובכסף קל נתונים שיערימו על הצופים דהיינו אנחנו, הקהל של המוסיקה הים תיכונית.
אני לא אבוא ואקבע חד משמעית את דבריי, כל מה שאני כותב זו דעתי האישית שמבוססת על מחקרים וסטטיסטיקות רבות שעשיתי במהלך החודשים האחרונים, וזה, בנוסף למאמרים רבים שקראתי באתרים בחו"ל שחקרו את התופעה, שהיא גלובלית.

אז מה זה משנה? קונים צפיות, קונים לייקים – שיקנו.
זו טעות חמורה לומר כך, בעת שזמרים רבים קונים צפיות, הצופה בבית רואה למול עיניו 'מצג שווא' ובהרבה המקרים יתהה לעצמו – איך ייתכן הדבר? איך שיר, של זמר לא מוכר בעליל, תוך ימים בודדים, עובר וחוצה את כמות הצפיות של זמר שפופולארי ממנו לפחות בחזקת 5, ובטח שהשיר גם לא נשמע כמו 'להיט גדול'. בואו נניח שארגון מסוים רוצה להזמין זמר להופעה, הוא יתייחס הרבה לנתונים של הזמר ב'יוטיוב' להם יש נקודות רבות שמכריעות על החלטה שכזו. כי הרי מי יזמין זמר עם כמות צפיות דלה? וברגע שיש כמות צפיות גבוהה האדם שמול המסך מניח לעצמו שזה 'הדבר הכי חם' שיש היום.

מהמחקר המעמיק שביצעתי, ניתן לראות בבירור לכאורה – שכמות אדירה של זמרים בז'אנר (לפחות 2 מתוך 3) רוכשים צפיות ולייקים במסות, דבר שמעוות את המציאות – והוא מרמה לכל דבר. לא אנקוט בשמות של זמרים מפאת כבודם וגם הרבה בגלל העניין שהכסף לא משחק להם תפקיד – והם ינסו להשתיק אנשים כמוני לטייח את דבריי, להמציא תירוצים ולסתור את החישובים שלי, אבל זה די ברור שאפילו הם לא מאמינים לעצמם. בשיחות סגורות שקיימתי עם בכירים בשוק המוסיקה הים תיכונית נאמר לי בלשון מאוד חדה וברורה 'התופעה קיימת שנים, והיא מתרחבת מעת לעת היות ו'יוטיוב' עוצם עיניים, וזה לא אכפת לו שזו הדרך של הזמרים להצליח ולפאר את שמם כיום בדרך של שקרים.

אז איך אפשר באמת לנתח סרטון בצורה נכונה?
לצערי אי אפשר – לפחות לא בוודאות. אבל אותם "רמאים" משאירים הרבה רמזים אז זו משימה שאפשרית לחלוטין.

1. מספר הצפיות לא גבוה בצורה שמעלה חשד: תמיד צריך להיות חשדן מתי שתתקלו בסרטון שיש לו מספר צפיות גבוה באופן בלתי ברור. משתמשי 'יוטיוב' לפחות רובם מבינים אילו סוגי סרטונים מקבלים הרבה צפיות וידאו ואיזה שלא. האם באמת 2 מיליון צופים צפו בסרטון של זמרת שפרצה עם סינגל בכורה תוך ימים בודדים?
2. ערוץ עם מספר נמוך יחסית של מנויים: 1000 מנויים אולי נשמע כמו הרבה אבל זה מספר קטן עד כדי גיחוך עבור מי שמקבל מאות אלפי או אפילו מיליוני צפיות על רוב הסרטונים שלו. תראו בעצמכם איך סרטונים רבים, עם מספר מנויים מועט של זמרים לא מוכרים מגיעים למיליוני צפיות – בדרך לרמות את הציבור ולתת להם לחשוב שהנה הגיע 'הדבר הבא'.
3. לוידאו יש כמות לייקים לא מאוזן: נחשו מה? אתה יכול לקנות הרבה צפיות אבל לייקים זה עסק יותר יקר. אז אנשים שקונים צפיות מזויפות לפעמים אפילו לא טורחים להזמין לייקים בשביל ליצור איזון לכמות הצפיות. כתוצאה מכך, הנתונים הסטטיסטיים של הסרטונים האלה עקומים לגמרי. זה פשוט לא מציאותי לדוגמא שרק 1 מתוך 15 מהאנשים שצפו בסרטון לחצו על אגודל אהבתי.
4. לווידאו יש בסה"כ 50 לא אהבתי: רמאים מעטים חכמים דיו כדי להראות גם טעם שונה. שני מיליון צפיות אלפי לייקים ורק 20 לא אהבתי? פשוט לצרוח 'הונאה'. אם מיליוני אנשים לכאורה צפו בסרטון הזה כמה מאות/אלפים מהם היה לוחץ על הכפתור ' לא אהבתי'. זה בדיוק מה שקורה בסרטונים אמיתיים ביוטיוב.
5. לווידאו יש רק 500 תגובות: בטח זה נשמע מספר של תגובות גבוה ומכובד – אז זה באמת מספר תגובות מכובד כמובן ביחס לכמות הצפיות. מזל שיש לנו את התגובות ב'יוטיוב' אותם ממש קשה לזייף, וגם מי שמנסה לקנות במיוחד בישראל, מגלה שהתגובות שמגיעות הן סתמיות לגמרי וניכר בבירור שהן פיקטביות לכן כמעט זמרים לא משתמשים באופציה הזו שהיא גם יקרה מאוד. לגבי התגובות, כל תגובה צריכה לבוא מחשבון אחר וההערות צריכות להתפרס על פני ימים ושבועות כדי להראות מציאותיות. כיום – תתפלאו לראות סרטונים רבים עם מעל 3-4 מיליון צפיות עם כמות תגובות דלה שבקושי מגיעה ל-500 בעוד שזמרים רבים – כמובן אלא שלא מרמים, עם מיליון צפיות ואפילו פחות עם כמות תגובות זהה ואפילו גבוהה יותר ברוב המקרים.

לסיכום, זה לא הוגן, זה לא מוסרי, זה לא יפה ומעשה פסול ומכוער לחלוטין – לכל הזמרים בארץ ובחו"ל יש מספיק דרכים להשיג את אוזן ואהבת הקהל, תלכו עם האמת שלכם כי אמת יש רק אחת – מי שצריך להצליח יצליח ומי שלא שישקיע יותר או יחפש מקצוע אחר.תופעת זיוף צפיות ביוטיוב | זיוף צפיות ביוטיוב | רמאות ביוטיוב |

תגובות

תגובות

הגב

ידע אותי
avatar
wpDiscuz
Loading...